Aké sú povinnosti vodiča ohľadom používania zimných pneumatík v SR a na čo si u nich dať pozor? Najdôležitejšie informácie sme pre vás prehľadne zhrnuli v tomto článku.
Zimné pneu - kedy?
V našom podnebí sa bohužiaľ vodič prezúvaniu na zimné pneumatiky nevyhne. V SR zákon nariaďuje použitie zimných pneumatík v prípade, keď sa na vozovke vrstva snehu, ľadu či námrazy už nachádza, alebo je možné jej výskyt vzhľadom na počasie predpokladať. Nákladné autá alebo autá nad 3,5 tony musia mať v tomto termíne zimné pneumatiky aspoň na jednej z hnacích náprav, autobusy na všetkých nápravách.
Prečo zimné pneumatiky?
Rozdiel medzi zimnou a letnou pneumatikou je v použitom materiáli a tiež v dezéne. V teplotách nižších ako cca 7 ° C letné gumy tuhnú a ich priľnavosť k vozovke sa výrazne znižuje. Zimné pneumatiky sú oproti tomu vyrobené z mäkšieho materiálu, ktorý si adhéziu udržuje aj pri nízkych teplotách a lepšie zvláda jazdu po nestabilnom povrchu ako je ľad či snehová pokrývka. Tiež dezén zimných pneumatík je hlbší a štruktúrovanejší, práve kvôli kontaktu s vozovkou pokrytou čerstvým alebo topiacom snehom.
Pre správne použitie zimných pneumatík platí jednoduché pravidlo, tzv. „pravidlo 4“.
Je potrebné si vždy skontrolovať, že:
- Zimné pneumatiky majú vzorku hlbokú aspoň 4 mm (minimálna hĺbka dezénu podľa zákona je 3 mm)
- Prezúvame všetky 4 kolesá – kombinovať letné a zimné pneu nie je možné
- Pneumatiky nie sú staršie ako 4 roky - s časom sa totiž strácajú potrebné vlastnosti ako pružnosť materiálu a adhézia